Vnitřní předpis o poskytování příspěvku na penzijní spoření zaměstnanců (rozšířená varianta)

Vzory

Odkazy

Komentáře

Pomocí vnitřního předpisu může zaměstnavatel upravit mzdová a jiná práva zaměstnanců, z nichž je zaměstnanec oprávněn výhodněji, než stanoví zákon. Vnitřní předpis nemůže ukládat zaměstnanci povinnosti nebo zkracoval jeho práva stanovená zákoníkem práce, musí být vydán písemně, nesmí být v rozporu s právními předpisy ani být vydán se zpětnou účinností, jinak je zcela nebo v dotčené části neplatný. Nejde-li o pracovní řád, vydá se vnitřní předpis zpravidla na dobu určitou, nejméně však na dobu 1 roku. Vnitřní předpis je závazný pro zaměstnavatele a pro všechny jeho zaměstnance. Nabývá účinnosti dnem, který je v něm stanoven, nejdříve však dnem, kdy byl u zaměstnavatele vyhlášen. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s vydáním, změnou nebo zrušením vnitřního předpisu nejpozději do 15 dnů.

Zaměstnavatel se může rozhodnout, že bude svým zaměstnancům poskytovat jako benefit příspěvek na jejich penzijní připojištění se státním příspěvkem (pro smlouvy uzavřené před rokem 2012) a na jejich doplňkové penzijní spoření. Obě formy spoření jsou upraveny zvláštními právními předpisy. Konkrétní pravidla pro poskytování příspěvku je vhodné zakotvit ve vnitřním předpisu zaměstnavatele.

Prvotním předpokladem pro poskytnutí příspěvku je skutečnost, že má zaměstnanec uzavřenu s penzijní společnostní či s penzijním fondem platnou a účinnou smlouvu o penzijním připojištění se státním příspěvkem či o doplňkovém penzijním spoření. Zaměstnanec také musí vyslovit souhlas s příspěvkem zaměstnavatele.

Konkrétní pravidla pro poskytování příspěvku, určování jeho výše atd. pak může zaměstnavatel nastavit ve vnitřním předpisu dle svého uvážení. Vždy je však třeba dbát především na dodržení požadavku rovného zacházení a zákazu diskriminace.

Zaměstnavateli je zakázáno jakkoliv ovlivňovat své zaměstnance při výběru penzijní společnosti či penzijního fondu a přijímat od těchto subjektů nebo od zprostředkovatelů spoření či připojištění pobídky v souvislosti s poskytováním příspěvku.

Pro zavedení příspěvků na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření zaměstnanců může svědčit také jejich daňové zvýhodnění.

K příspěvku zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění se státním příspěvkem se neposkytuje státní příspěvek.

Tento vzor vnitřního předpisu obsahuje rozšířená pravidla pro poskytování příspěvku pro zaměstnance v pracovním poměru k zaměstnavateli (tj. nikoliv pro zaměstnance pracující u zaměstnavatele na základě dohod ani pro dočasně přidělené zaměstnance agentury práce). Navíc vzor počítá se zavedením podmínky minimální výše příspěvku hrazeného zaměstnancem a minimální délky trvání pracovního poměru, odstupňováním pevných částek výše příspěvku v závislosti na délce trvání pracovního poměru či zavedením pravidla o vyloučení práva na příspěvek pro případ rozsáhlejší absence zaměstnance a jeho neomluvené nepřítomnosti v předcházejícím měsíci.

K vnitřnímu předpisu je vhodné přiložit a zaměstnancům i jinak zpřístupnit formulář žádosti o příspěvek na penzijní spoření, např. v podobě dle dostupného vzoru.