Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel při skončení pracovněprávního vztahu povinen vydat zaměstnanci oddělené potvrzení o skutečnostech, které jsou rozhodné pro posouzení nároku zaměstnance na podporu v nezaměstnanosti, popř. podporu při rekvalifikaci dle zákona o zaměstnanosti.
Předmětná povinnost zůstala v zákoníku práce zakotvena i přesto, že je zaměstnavatel od 1. 4. 2022 povinen sdělovat údaje rozhodné z hlediska poskytování podpory v nezaměstnanosti v oznámení o skončení zaměstnání určeném správě sociálního zabezpečení.
Dle zákoníku práce je v předmětném potvrzení třeba uvést:
Další skutečností, která má vliv na poskytování podpory v nezaměstnanosti, je to, zda zaměstnanec před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání ukončil poslední zaměstnání bez vážného důvodu sám (výpovědí nebo zrušením ve zkušební době), nebo dohodou se zaměstnavatelem. V tom případě má totiž uchazeč právo jen na nižší podporu. Vážné důvody vymezuje zákon o zaměstnanosti v § 5 písm. c). Zaměstnavatel by tedy měl v potvrzení uvést důvod rozvázání pracovněprávního vztahu, pokud je mu znám.
Poslední skutečností, která ovlivňuje poskytování podpory v nezaměstnanosti, je skutečnost, zda a v jaké výši zaměstnanci vzniklo právo na odstupné a zda mu toto bylo vyplaceno – při vyplácení odstupného se odsouvá začátek podpůrčí doby pro poskytování podpory.