Dohoda o změně pracovní smlouvy

Vzory

Odkazy

Komentáře

Obecně:

Zaměstnanec a zaměstnavatel mohou změnit obsah pracovního poměru tím, že se dohodnou na změně pracovní smlouvy.

Zaměstnavatel by měl uzavřené změny pracovní smlouvy zadávat do osobního spisu zaměstnance. Pokud by se v důsledku řady změn stal platný text pracovní smlouvy nepřehledným, může být přílohou některé dohody o změně pracovní smlouvy jakési „úplné znění“ pracovní smlouvy se zapracovanými změnami.

Změna pracovní smlouvy musí být podle zákoníku práce učiněna písemně. Nedostatek písemné formy sice nezpůsobuje neplatnost, ale jednalo by se o porušení povinnosti zaměstnavatele. Rozhodně proto doporučujeme písemnou formu dodržet.

K bodu 1:

Dohoda musí uvést, v čem spočívá změna pracovní smlouvy. Spočívá-li ve změně určitého textu, mělo by z dohody jasně plynout, jaký text se nahrazuje novým zněním, aby nedocházelo k nejasnostem.

K bodu 2:

V dohodě může být označeno datum, kdy změna nabývá účinnosti. Datum účinnosti přitom musí připadat nejdříve na den, kdy byla dohoda uzavřena. Může ovšem připadat i na den pozdější (dohoda může být například uzavřena 10. prosince s tím, že změna nabývá účinnosti od 1. ledna).

Doba účinnosti změny pracovní smlouvy může být konstruována i jako dočasná. V takovém případě by ovšem smluvní strany měly pamatovat na to, čím se budou řídit jejich právní poměry poté, kdy změna pozbude účinků. Mohou se například dohodnout, že se po skončení účinnosti změny obnoví dosavadní právní stav.