Žádost zaměstnankyně pracující v noci o převedení na jinou práci

Vzory

Odkazy

Komentáře

Pokud těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu, která je v souladu s vymezením zákoníku práce zaměstnankyní pracující v noci, požádá o převedení na jinou práci (z povahy věci denní práci), musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět.

Na rozdíl od jiných případů obligatorního převedení na jinou práci v uvedené situaci zákon předpokládá pro aktivaci povinnosti k převedení na jinou práci žádost zaměstnankyně, která tedy musí změnu pracovního poměru sama aktivně vyžadovat.

Převedení na základě žádosti je nutné odlišit od převedení dle § 41 odst. 1 písm. c) zákoníku práce, podle něhož je zaměstnavatel povinen převést na jinou práci těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni, která kojí, nebo zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu práci, pokud koná práci, kterou nesmí být tato zaměstnankyně zaměstnána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Zde je totiž na rozdíl od komentovaného důvodu nutnost převedení aktivována bez ohledu na vůli zaměstnankyně, přičemž noční práce nemusí být pro zaměstnankyni sama o sobě zakázaná či ohrožující – i když zaměstnankyně nekoná zakázané práce nebo práce, které na základě lékařského posudku ohrožují její těhotenství nebo mateřství, ale pracuje v noci, musí být zaměstnavatelem převedena na jinou práci, ovšem pouze pokud o převedení na jinou práci zaměstnavatele požádá.

Zákoník práce sice nestanovuje povinnou formu žádosti zaměstnankyně, která tak může být učiněna i ústně, ovšem z hlediska zajištění právní jistoty a prokazatelnosti nastalých dějů lze doporučit volbu písemné formy žádosti.

Výkon jiné práce v důsledku převedení na základě žádosti zaměstnankyně nepatří mezi situace, pro které zákoník práce stanoví zaměstnavateli povinnost poskytnout zaměstnanci doplatek ke mzdě nebo platu do výše průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením. Zaměstnankyně tedy bude mít právo na odměnu dle vykonávané práce po převedení. Pokud by byl ovšem zároveň dán důvod předpokládaný zákonem o nemocenském pojištění (zejména jestliže by předchozí práce byla pro zaměstnankyni zdravotně nevhodná), mohl by zaměstnankyni vzniknout nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Práce, na kterou je zaměstnankyně převáděna, musí být vhodná vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k její kvalifikaci. V případě relevantních změn v povaze vykonávané práce musí být před započetím výkonu nové práce provedená vstupní pracovnělékařská prohlídka.