Podle zákoníku práce může být mzda či plat zaměstnanci vyplácena tak, že zaměstnavatel částku odpovídající výši mzdy nebo platu zaplatí na platební účet určený zaměstnancem.
Tato dohoda nemusí být nutně provedena písemně, nicméně za účelem zachování právní jistoty obou smluvních stran doporučujeme, aby písemná forma dodržena byla.
Dohoda o výplatě mzdy nebo platu na účet může stát samostatně nebo může být obsažena v pracovní nebo jiné smlouvě uzavřené mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Zaměstnavatel je na základě dohody o výplatě mzdy nebo platu na platební účet zaměstnance povinen zaplatit mzdu nebo plat na tento účet na svůj náklad a nebezpečí nejpozději v pravidelném termínu výplatu mzdy nebo platu.
Lze doporučit, aby si zaměstnavatel a zaměstnanec v souvislosti s dohodou o výplatě mzdy nebo platu na platební účet dohodli, že i když pravidelný termín výplaty mzdy připadne na dobu, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou, vyplatí zaměstnavatel mzdu nebo platu v obvyklý pravidelný termín výplaty mzdy, a že zaměstnanci nebude před nástupem čerpání dovolené poskytována záloha. Pokud by takováto dohoda, kterou zákoník práce v ustanovení § 141 odst. 4 předpokládá, nebyla uzavřena, musel by zaměstnavatel vyplatit zaměstnanci mzdu nebo plat před nastoupením čerpání dovolené, případně mu vyplatit přiměřenou zálohu.
Zaměstnavatel nemůže o tom, že bude mzdu nebo plat vyplácet převodem na účet zaměstnance, rozhodnout jednostranně. Pokud nebude dohoda o vyplácení mzdy nebo platu na platební účet zaměstnance uzavřena, uplatní se výchozí pravidlo mající základ v § 142 odst. 3 zákoníku práce, podle nějž se mzda nebo plat vyplácí v pracovní době na pracovišti, tedy v hotovosti.
Pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli na tom, že bude zaměstnanci mzda nebo plat vyplácena převodem na účet, nemůže zaměstnanec (ani zaměstnavatel) tuto dohodu jednostranně změnit a vyžadovat vyplácení mzdy nebo platu v hotovosti.