Pokud je zaměstnanec schopen a připraven konat sjednanou práci, ale zaměstnavatel mu ji nemůže přidělovat pro přechodnou závadu:
jedná se o prostoj, tedy o překážku v práci na straně zaměstnavatele s právem zaměstnance na náhradu mzdy ve výši 80 % průměrného výdělku.
Zaměstnavatel může v takovém případě zaměstnance převést na jinou práci, nicméně pouze v případě, že dotyčný s takovým převedením souhlasí. Zákon také zakotvuje právo převedeného zaměstnance na doplatek při dosahování nižšího výdělku. Pokud zaměstnanec převedení na jinou práci odmítne nebo pokud mu takové řešení zaměstnavatel ani nenabídne, nevykonává v důsledku prostoje práci a přísluší mu zmíněná náhrada mzdy.
Prostoj charakterizuje náhlá, nepředvídatelná a přechodná provozní povaha překážky v práci, což ji odlišuje od ostatních překážek v práci na straně zaměstnavatele, nastávajících i v případě pravidelné či plánované odstávky z důvodu oprav, revizí apod.
Jestliže zaměstnavatel ví, kdy dojde k odpadnutí důvodu prostoje (např. kdy bude poškozený stroj opraven), může v oznámení o překážce v práci uvést i datum jejího skončení. Vzhledem k často nastávající nemožnosti určení přesného termínu odstranění důvodů prostoje však přichází do úvahy také operativní řešení, kdy zaměstnavatel informuje (třeba i telefonicky) zaměstnance o odpadnutí překážky, a tedy i o obnovení povinnosti konat práci dle stanoveného rozvrhu směn.