Nezaměstnanost v ČR v červenci mírně vzrostla
Zprávu zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Česko se tak stalo zemí se šestou nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii. Jak uvádí ministerstvo, „nárůst nezaměstnanosti je způsoben částečně ukončením některých pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou, mírně vzrostly také počty absolventů škol a učilišť. V důsledku příchodu pedagogických i nepedagogických pracovníků ze školství (s převahou žen) počet žen v evidenci Úřadu práce ČR vzrostl proti červnu o 10,9 tisíc, tj. o 4,3 %.“
Míra nezaměstnanosti přesahující republikový průměr byla zaznamenána ve 44 okresech, nejvyšší byla v okresech Most (15,8 %), Bruntál (15,5 %), Děčín a Karviná (obě města 13,8 %), Chomutov (13,7 %), Ústí nad Labem (13,6 %) a Hodonín (13,3 %).
Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Praha-východ (3,3 %), Praha-západ (4,2 %), Hl. m. Praha (4,3 %), Mladá Boleslav (4,7 %) a Plzeň-jih (5,0 %). Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 91 839 uchazečů o zaměstnání. V srpnu lze podle zprávy předpokládat na českém trhu spíše stagnaci nezaměstnanosti než její další zvýšení.
Všechny informace o náležitostech ukončování pracovního poměru, pravidlech pro registraci na Úřadu práce ČR, o podmínkách pro čerpání podpory v nezaměstnanosti stejně jako o povinnostech a právech zaměstnavatelů a uchazečů o zaměstnání při výběrovém řízení získáte v přehledné publikaci Metodický poradce nové úpravy pracovního práva. Jejím autorem je JUDr. Jaroslav Stránský, specialista na oblast pracovněprávních vztahů. Příručka obsahuje také doprovodný CD-ROM s legislativou a vzory pracovněprávní dokumentace (smlouvy, výpovědi, dotazníky etc.).