Co přináší zákon o realitním zprostředkování
Dle dnešního stavu realitní makléři nemusejí mít pro svou činnost vykonánu žádnou zkoušku ani absolvovat předchozí odbornou praxi; pojištění pro tyto společnosti není rovněž povinně vyžadováno. Například oproti advokátům nemusejí mít realitní kanceláře v případě, kdy svým klientům poskytují bankovní úschovu peněžních prostředků, vedeny samostatné účty odděleně od provozních účtů. To vše by se mělo avizovaným záměrem zákona změnit.
Nejen vzhledem k nastíněnému má předmětný záměr jistě své opodstatnění, neboť většina těch, kdo přišli při své činnosti opakovaně do styku s realitními společnostmi, může uvést méně či více „zajímavou“ zkušenost ne zcela pozitivního charakteru s realitními makléři a dalšími pracovníky podnikatelských subjektů zprostředkovávajících prodej či pronájem nemovitostí.
Samozřejmě nelze všechny tyto společnosti „házet do jednoho pytle“, nicméně s jistotou se mezi nimi najdou takové, které příliš nedělají reklamu těm ostatním, jež podnikají poctivě a své služby poskytují na odpovídající úrovni. Věcný záměr uvažovaného zákona předpokládá jeho účinnost ve druhé polovině roku 2017.
Přečtěte si informace také o dalších novinkách a změnách v legislativě z pera JUDr. Dušana Ružiče, Ph.D., z advokátní kanceláře Ružič & Partneři v časopise Statutární zástupce firmy, jediném titulu svého druhu u nás, který právě úspěšně pokračuje pátým ročníkem.