ESG Reporting: Jak psát zprávy o udržitelnosti
Od roku 2024 musí velké společnosti a postupně i menší firmy podle nového zákona o účetnictví předkládat zprávy o udržitelnosti jako samostatnou část výročních zpráv. Tato povinnost vyplývá z transpozice evropské legislativy o ESG do zákona o účetnictví. Dokonce i firmy, které nejsou přímo povinny tuto zprávu sestavovat, budou muset poskytovat ESG data svým odběratelům, pokud jsou jejich dodavateli.
Směrnice o nefinančním reportingu (NFRD), která byla v roce 2022 aktualizována na Směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti (CSDR), stanovuje konkrétní požadavky na zveřejňování informací o udržitelnosti a odpovědnosti pro širší spektrum firem.
Nefinanční účetnictví je založeno na evropských standardech pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS), které stanovují, že velké a střední společnosti musí reportovat o své činnosti v 12 konkrétních oblastech týkajících se životního prostředí, sociálních otázek a řízení firmy. Tyto standardy jsou sektorově agnostické, což znamená, že platí pro všechny podniky podléhající směrnici CSDR bez ohledu na jejich odvětví.
V nadcházejících letech se očekává, že Evropská komise přijme další standardy. Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti vyžaduje, aby Komise do června 2024 přijala odvětvové standardy, standardy pro kótované malé a střední podniky a standardy pro podniky mimo EU.
Zavádění ESG do praxe přináší firmám v EU zvýšené náklady a znevýhodňuje je vůči dovozcům ze zemí mimo EU. Proto EU přijala opatření, jako je uhlíkové clo, aby vyrovnala tuto nerovnováhu.
V budoucnu budou subjekty mimo EU muset dodržovat obdobné ESG standardy, a to díky směrnici o náležité péči v udržitelnosti podniků (CSDD), která je v současné době ve fázi návrhu.
Zpráva o udržitelnosti je klíčovou částí výroční zprávy, která poskytuje informace o dopadech činnosti společnosti na udržitelnost a o vlivu udržitelnosti na její vývoj, výkonnost a postavení.
Více informací o nadmíru aktuálním tématu se dozvíte na našem semináři už 14. 3. 2024!