Maturita z matematiky a povinný rok MŠ – Senát se chystá na dubnové projednání školského zákona
Poslední ročník školky by měl být povinný od září příštího roku. Za výhodu této povinnosti se považuje především vyrovnání rozdílů dětí v oblasti socializačních návyků, osobnostního rozvoje a komunikačních schopností. Jejich nepřipravenost by se měla teoreticky podchytit již ve školce, a neměla by se např. zbytečně řešit odkladem nastoupení do školy. Smyslem tohoto opatření je především zapojení sociálně znevýhodněných dětí do předškolního vzdělávání.
Povinný předškolní rok bude možné nahradit domácím vzděláváním. V tom případě si ale rodiče budou muset nechat své dítě přezkoušet v mateřské škole. Novela také zavádí nárok na místo v MŠ pro všechny děti od čtyř let, od roku 2018 již od tří let.
Povinnost maturovat z matematiky by měla začít platit v roce 2021, tedy čtyři roky po zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Povinnost by se však neměla dotknout všech studijních oborů. Ty, pro něž bude maturita z matematiky povinná, stanoví vláda nařízením.
Obě změny mají své odpůrce. Kritici zavedení povinného ročníku argumentují tím, že zákon nezaručí, že dítě bude školku skutečně navštěvovat a že se jedná o faktické prodloužení školních povinností. Plánovaná změna také prý nezvýší školní připravenost těch dětí, jež to nejvíce potřebují, tedy dětí ze sociálně slabého prostředí.
Odpůrci povinné maturity z matematiky pak připomínají, že tuto závěrečnou zkoušku nezvládne ani řada z těch, kteří si ji zvolili dobrovolně. Současně prý plošně zavedená maturita založená na testech jen prohloubí nechuť studentů a podpoří nežádoucí styl výuky bez rozvoje logického myšlení.