Vláda mění vyplácení bolestného za pracovní úrazy
Nařízení vlády nově přiznává odškodnění i v případě nedomykavosti hlasivek, dysfonie a fonastenie, která v současné úpravě chybí. Zároveň by nově měla být výše bolestného a odškodňování přiměřenější okolnostem: až dosud totiž zaměstnanec mohl dostat vyšší částku za pohmožděninu než za ztrátu nohy. Stěžejní částí však zůstává, že výplata bolestného je podmíněna poškozením pojištěnce pracovním úrazem, nemocí z povolání, dopravní nehodou či jinou zdravotní újmou, které nevznikly vinou jedince.
Důvodů k novelizaci nařízení však bylo víc než jen pouhá nevyváženost: kromě zatěžování jak zaměstnavatele, tak zdravotních pojišťoven i při banálních úrazech, jako je modřina, mohlo vysoké odškodnění vést také k pojistným podvodům. Nové nařízení má případným podvodům zamezit a navíc optimalizovat vyplácení bolestného.
Zaměstnavatelé, víte, jak evidovat a hlásit pracovní úrazy nebo jaké máte pracovnělékařské povinnosti? Pozor, zodpovědnost za pracovní úrazy nesete Vy! Zůstaňte v obraze díky našemu e-Semináři Řešení pracovních úrazů a pracovnělékařské služby. Upozorníme Vás na nejčastější pochybení v dosavadní praxi a nabídneme Vám také aktuální vzory formulářů. Nehoda není náhoda aneb získejte jistotu, že postupujete zcela v souladu s platnou legislativou!