Změna poskytování náhrady mzdy
Dne 9. září 2009 přehlasovala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR veto prezidenta republiky, které uplatnil vůči zákonu o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, přijatému předtím oběma komorami Parlamentu (zákon je ve veřejnosti a v médiích vnímán jako tzv. “zákon o šrotovném“). Tento právní předpis obsahuje významné změny řady zákonů, mimo jiné též zákona o daních z příjmů a zákona o zaměstnanosti, ale také (v části třetí) drobnou, leč významnou novelu zákoníku práce. Zákon byl publikován ve Sbírce zákonů pod č. 326/2009 Sb., která byla rozeslána dne 24 . září 2009, což je den vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů.
S ohledem na závažnou změnu práva zaměstnanců na náhradu mzdy v prvních 2 týdnech dočasné pracovní neschopnosti a karantény je datum účinnosti zákona velmi zásadní. V něm je totiž uveden den účinnosti 1. července 2009. Jestliže prezident republiky zákon vetoval, nemohl již být při přehlasování veta ve sněmovně den účinnosti změněn. Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 28. 11. 2008 sp. zn. 4Ans 5/2007 ale platí, že „stanoví-li právotvorce nabytí účinnosti právního předpisu dnem předcházejícím jeho publikaci, je takové ustanovení absolutně neaplikovatelné, a proto je třeba s takovým právním předpisem zacházet, jakoby ustanovení o nabytí jeho účinnosti absentovalo.“ Nastane-li taková situace, použije se podle tohoto rozsudku proto § 3 odst. 3 věta první zákona č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, podle kterého nabývají právní předpisy účinnosti 15. dnem po vyhlášení (rozeslání příslušné částky Sbírky zákonů), pokud není stanovena účinnost pozdější. Jestliže tedy byl zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů dne 24. září 2009, nabývá účinnosti dnem 9. října 2009. Pochopitelně tak nebude docházet k žádnému přepočtu a doplácení náhrady mzdy za dobu od 1. července 2009.
Zdroj: JUDr. Bořivoj ŚUBRT – předseda AKV, Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů.
Více informací o problematice náhrady mzdy v době prvních 2 týdnů nemoci nebo karantény naleznete v multimediální publikaci Metodický poradce nové úpravy pracovního práva.