Druhý cizí jazyk na ZŠ: Česko je podprůměrné, studují ho dvě třetiny žáků
Alespoň dva cizí jazyky studuje v Česku podle Eurostatu 65,9 procenta dětí na druhém stupni ZŠ, tedy zhruba dvě třetiny. Oproti tomu například v Lucembursku se dva či více jazyků učí všichni žáci, ve Finsku je to 98,6 procenta. Z 31 sledovaných zemí je Česko až na 21. místě, nejhůře jsou na tom pak Maďarsko s 6,7 procenta dětí a Rakousko s 7,6 procenta. Rozdíly jsou ale také v tom, v jakém věku se s učením cizích jazyků začíná.
Podle analytičky EDUin Lucie Slejškové obecně platí, že čím dříve se s povinnou výukou druhého cizího jazyka začíná, tím větší procento žáků jej studuje. „Nejméně žáků studuje dva a více cizích jazyků v zemích, kde výuka druhého cizího jazyka není povinná,“ uvedla. Výjimkou je třeba Švédsko, kde se druhému cizímu jazyku věnuje dobrovolně 78,7 procenta žáků druhého stupně. Naproti tomu v Německu je to 36,3 procenta a ve Španělsku 43,6 procenta. Úroveň znalostí podle Slejškové ovlivňuje ale i kvalita učitelů a jejich stáží v zahraničí či intenzita kontaktu žáků s rodilými mluvčími.
Názory odborníků na znovuzavedení druhého cizího jazyka jako povinně-volitelného na základních školách a jeho dopady na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami nabízí aktuální číslo časopisu Průvodce společným vzděláváním.