Konec mzdových tajemství: Co přináší nová směrnice o transparentním odměňování?

Již před více než rokem byla přijata směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/970 o transparentním odměňování (dále jen „Směrnice“). Členské státy EU mají povinnost promítnout obsah Směrnice do svých právních řádů do 7. 6. 2026. Ačkoliv se dva roky mohou zdát jako pohodlná dlouhá doba, zaměstnavatelé by se již nyní měli začít postupně připravovat na nová práva a povinnosti v oblasti pracovněprávních vztahů, které Směrnice zavádí.

Zákaz dotazu na mzdovou představu

Jedna z nejčastějších otázek na pracovním pohovoru: „Jak byste si představoval(a) svou mzdu?“ bude podle Směrnice zakázána. Směrnice zavádí povinnost zaměstnavatele sdělit uchazeči o zaměstnání nástupní mzdu nebo plat, případně alespoň jejich rozpětí. Zaměstnavatelé musí zveřejnit kritéria, která používají ke stanovení výše odměn, a zajistit, aby byla objektivní a genderově neutrální.

Konec doložek o mlčenlivosti

V současnosti je běžné, že pracovní smlouvy obsahují doložku o mlčenlivosti ve vztahu k výši odměny. Směrnice však stanoví explicitní zákaz ujednání, která by měla za následek zákaz sdělovat výši své odměny dalším osobám. Zaměstnanci budou moci od zaměstnavatele vyžádat písemnou informaci o své individuální odměně a o průměrných úrovních odměňování rozdělených podle pohlaví.

Nové ohlašovací povinnosti pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci budou od 7. 6. 2027 povinni každoročně poskytovat odpovědnému orgánu informace týkající se statistik odměňování mužů a žen. Zaměstnavatelé se 100 až 249 zaměstnanci budou mít tuto povinnost každé tři roky, a ti s méně než 100 zaměstnanci mohou informace poskytovat dobrovolně.

Soudní spor: Zaměstnavatel musí prokázat, že nepochybil

Směrnice ukládá členským státům povinnost zajistit, aby v případě, kdy zaměstnanec tvrdí porušení zásady rovného odměňování, bylo na zaměstnavateli prokázat, že k diskriminaci nedošlo. Zaměstnavatel bude muset prokazovat, že případné rozdíly byly založeny na ospravedlnitelných důvodech.

Veřejné zakázky: Dodržování zásady stejné odměny

Směrnice ukládá členským státům, aby zvážily zavedení sankcí a stanovení podmínek pro vypovězení smlouvy za účelem zajištění dodržování zásady stejné odměny při plnění veřejných zakázek.

Závěrem: Za stejnou práci stejná odměna

Průměrná hrubá měsíční mzda žen byla v roce 2022 o 17,7 % nižší než u mužů. Tento rozdíl odpovídá částce 8 378 Kč. Snaha evropského zákonodárce přimět zaměstnavatele k transparentnímu chování ve vztahu k odměňování zaměstnanců je bezesporu vítaným krokem, který by mohl výhledově přispět k efektivnímu potírání nerovného zacházení.

Zaměstnavatele čeká dlouhá a trnitá cesta plná administrativy, na kterou je záhodno se co nejdříve připravit – začít by měli u revize svého současného systému odměňování, popisu pracovních pozic a nastavení transparentních procesů. Směrnice také počítá se zavedením „účinných, přiměřených a odrazujících“ sankcí za nedodržování povinností.

Připravte se na změny díky našemu unikátnímu webináři a zajistěte, aby vaše firma byla v souladu s novými pravidly o transparentním odměňování!

Další články

ÚOOÚ odhalil kontrolní plán na rok 2025: Pozor na kamerové systémy, věrnostní programy i obchodní sdělení

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zveřejnil kontrolní plán na rok 2025 a podnikatelé by měli zbystřit. V hledáčku kontrol...

Flexibilizační novela zákoníku práce od 1. června 2025: Co čeká zaměstnavatele a zaměstnance?

Od 1. června 2025 vstoupí v účinnost tzv. flexibilizační novela zákoníku práce, která přináší zásadní změny do pracovního práva. Hlavním...

Umělá inteligence a budoucnost trhu práce: Hrozba nebo příležitost?

Umělá inteligence (AI) se stává klíčovým faktorem změn na trhu práce. Pokročilé algoritmy a automatizace již dnes ovlivňují řadu odvětví,...

Rodičovské stížnosti: Jak je řešit a předejít konfliktům?

Mateřská škola je prostředím, kde se setkávají různé pohledy na výchovu a vzdělávání dětí. I při nejlepší snaze pedagogů se...

Problémový zaměstnanec ve firmě: Jak ho efektivně řešit a předejít právním rizikům

Jak identifikovat problémového zaměstnance a jak postupovat podle zákoníku práce Firemní kultura a dodržování pracovních povinností hrají klíčovou roli v...

Novela zákoníku práce: Klíčové změny pro školství v roce 2025

Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky předložilo návrh na novelu zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.), která přináší zásadní...