Změna redukčních hranic v nemocenském pojištění od 1. 1. 2011
Výše denního vyměřovacího základu stanoveného podle předchozích zásad se upraví pomocí tří redukčních hranic. Výše redukčních hranic na kalendářní den v roce 2011 činí:
· první redukční hranice 825 Kč,
· druhá redukční hranice 1 237 Kč,
· třetí redukční hranice 2 474 Kč.
Denní vyměřovací základ stanovený podle předchozích zásad se v roce 2009 upravoval pro výpočet:
· nemocenského a ošetřovného tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90 %,
· peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství tak, že do částky první redukční hranice se počítá 100 %,
· pro všechny dávky tak, že:
– z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %,
– z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 %,
– k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.
Shodná úprava platí i pro rok 2011, pro rok 2010 však bylo přijato úsporné opatření spočívající v tom, že při úpravě denního vyměřovacího základu pro výpočet všech dávek nemocenského pojištění, tedy i peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, se do částky první redukční hranice počítá pouze 90 %.
S účinností od 1. 6. 2010 bylo toto úsporné opatření zrušeno a při výpočtu vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství a peněžité pomoci v mateřství se do částky první redukční hranice počítá denní vyměřovací základ opět 100 %.
Z takto redukovaného denního vyměřovacího základu se vypočítává výše jednotlivých dávek.
Více o této problematice naleznete v naší nové publikaci Daňové a odvodové povinnosti organizací, kde uvádíme i konkrétní příklady z praxe k jednotlivým postupům.