Obáváte se okamžiku, kdy se vám žák svěří se svým trápením a vy mu nebudete umět pomoci? Do této situace se pedagogičtí pracovníci dostávají často zejména v případech šikany a kyberšikany. Očekává se od nich know-how, které však studiem vysoké školy nezískali. Nabízíme vám základní praktický výcvik, který vás zbaví strachu a naučí vás, jak se vyvarovat základním chybám spojeným s laickým přístupem.
Kurz byl akreditován pod Č.j.: MSMT- 6398/2022-2-327.
12 990 Kč
bez DPH a expedičních nákladů.
Na toto školení již není možné se objednat. V případě Vašeho zájmu o další konání,
kontaktujte náš zákaznický servis. Děkujeme.
Tento kurz můžete hradit z nových šablon OP JAK. Přímá výuka je v rozsahu 22 vyučovacích hodin.
Cíl akreditovaného vzdělávacího kurzu:
Těžiště akreditovaného praktického výcviku spočívá ve workshopech, doplněných interaktivně vedeným webinářem s názornými ukázkami a případovými studiemi. Výcvikový a prožitkový kurz vytváří metodický celek, který lze v praxi účinně použít. Seznámíme vás s metodikou první pomoci a s klasifikací šesti scénářů.
Vyzkoušíme si jedenáct krokůpři řešení obyčejné počáteční šikany. Uvedená metoda patří do skupiny scénářů, které zvládne škola/instituce sama. Tento základní přístup vám umožní razantně a bezpečně zastavit většinu typů šikanování. Současně jeho zvládnutí napomůže porozumět dalším variantám první pomoci. Nacvičíme si také krizový scénář pro výbuch skupinového násilí. Základní kroky musí umět škola/instituce udělat sama, protože oběť šikany je bezprostředně ohrožena na zdraví a později je většinou nemožné případ vyšetřit.
Představíme vám základní nástroje využitelné v praxi. Naučíme vás správně zhodnotit, kdy se jedná o šikanu a v jakém je stádiu, poskytnout a ve výjimečně obtížných případech zprostředkovat účinnou a bezpečnou první pomoc při šikaně a kyberšikaně (včetně ICT poradenství). Budete schopni sami rozpoznat projevy kyberšikany a elektronického násilí a porozumíte jejích dopadům na oběť i její rodinu.
Praktické workshopy vede odborník PhDr. Michal Kolář, šikanolog, školní psycholog, etoped s bohatými zkušenostmi z působení ve školních a jiných výchovných institucích. Rovněž je duchovním otcem Hradeckého školního programu proti šikanování, jehož výsledky patří k nejlepším na světě. Lektorkou webináře je Mgr. Martina Viewegová, psycholožka a psychoterapeutka léčící následky šikany v širokém kontextu v praxi.
Průběžně absolvujete také 12 e-learningových lekcí k tématům elektronické bezpečnosti a prevence. Z kurzu si odnesete také samostatně vypracovaný, ale odborně zkonzultovaný školní program proti šikanování ušitý na míru vaší škole.
Akreditovaný vzdělávací kurz je určen pedagogickým pracovníkům základních škol a středních škol, volnočasových a výchovných zařízení pro děti a mládež, konkrétně pedagogům, vychovatelům, psychologům, pedagogům volného času a vedoucím pedagogickým pracovníkům.
Další informace:
Jako účastník vzdělávacího kurzu obdržíte OSVĚDČENÍ o jeho absolvování, které můžete využít ve svém CV v části o odborném vzdělávání. V ceně kurzu jsou výukové materiály k jednotlivým modulům (přístup k online i offline verzi webináře) a vyhodnocení závěrečného testu. K získání osvědčení je třeba absolvovat všechny moduly kurzu (3 workshopy, webinář, průběžně on-line kurz i závěrečný test, z něhož je třeba zodpovědět správně alespoň 70 % otázek).
Podrobný program akreditovaného vzdělávacího kurzu
Kurz obsahuje 2denní workshop + webinář + online kurz o 12 lekcích (samostudium) + půldenní workshop a závěrečný test. Po absolvování kurzu mají účastníci 6 dní na vypracování závěrečného testu. Počet hodin přímé výuky je 22.
MODUL 1: Dvoudenní praktický workshop První pomoc při řešení šikany a kyberšikany (2. 3.–3. 3. 2023 9.00–16.00)
1. den (9.00–16.30) Vstupní informace o problematice šikanování. Workshop: Diferenciální diagnostika. Jak rozpoznat šikanování od škádlení a příbuzných fenoménů (Deset kritérií pro posouzení…Tabulka, případy z praxe. Řešení konkrétních kasuistik.) Speciální teorie, kterou je nutné znát pro porozumění scénářům, a praktický nácvik těchto scénářů. Tři praktické pohledy na šikanování. Formy šikany. Zaměřeno na kyberšikanu. Metodika první pomoci. První část nácviku základního scénáře pro počáteční šikanu s běžnou formou. Odzkoušení hlavních kroků první pomoci při řešení případu školní šikany a kyberšikany.
2. den (9.00–16.00) Dokončení nácviku řešení případu školní šikany a kyberšikany Malý test – posouzení bezpečnosti a účinnosti konkrétního postupu Dílna – rozdíly při řešení počáteční a pokročilé šikany Co dělat, když se setkáme s pokročilou a neobvyklou formou šikany? Metodika a nácvik krizového scénáře pro výbuch skupinového násilí. Metodická podpora – společné hledání bezpečných a účinných řešení u konkrétních případů šikanování (rozbory vlastních zkušeností účastníků z preventivní praxe šikanování; metoda případové skupiny s Bálintovskou strukturou) Seznámení s metodikou Hradeckého školního programu proti šikanování (jeho výsledky patří mezi nejlepší na světě)
Zadání úkolu k samostatnému vypracování podle rámcové struktury 13 klíčových komponent: Do závěrečného workshopu (poslední modul tohoto kurzu) každý účastník na základě poskytnuté metodiky sestaví školní program proti šikanování
MODUL 2: Webinář Kyberprostor, kyberšikana, další elektronické násilí, jejich právní souvislosti a možnosti intervence (7. 3. 2023; 13:30–15:30)
Kyberšikana v kontextu dalšího elektronického násilí a delikvence (sexting, kyberstalking, kybergrooming)
Kyberšikana, její charakteristiky a typy
Specifické dopady kyberšikany na oběť
Kyberšikana, sebepoškozování a sebevraždy dětí a mladistvých
Svědci a přihlížející v případě kyberšikany, jejich role a dopady na rozvoj (kyber)šikany
Kazuistiky, ukázky v online prostředí
Technická první pomoc při řešení kyberšikany a její limity.
Subjekty pomoci při řešení elektronického násilí a kyberšikany.
Současný stav poskytování pomoci a intervence v případech elektronického násilí a kriminality, doporučení pro praxi.
MODUL 3: Online kurz E-learning pro pedagogické pracovníky
Témata lekcí e-learningu:
online lekce „Internet a jeho specifika„,
online lekce „Sociální sítě a děti„,
online lekce „Chytrý mobil„,
online lekce „Kyberšikana„,
online lekce „Kybergrooming„,
online lekce „Sexting a online pornografie„,
online lekce „Netholismus a online gambling„,
online lekce „Nevhodný a nelegální obsah„,
online lekce „Bezpečná hesla a ochrana účtů„,
online lekce „Osobní údaje a osobnost na internetu„,
online lekce „Ochrana autorských práv na internetu„,
online lekce „Nástroje online a jejich použití ve třídě“
MODUL 4: Půldenní praktický workshop Omyly při řešení šikany a mýty o šikaně (30. 3. 2023; 9.00–13.00)
Reflexe nejčastějších chyb pedagogů a rodičů
Zpětná vazba k vypracovaným školním programům proti šikanování
Chyby při řešení šikany v praxi (kazuistiky)
MODUL 5: Závěrečný test (k vyplnění do 9. 4. 2023)
Mgr. Martina Viewegová
Mgr. Martina Viewegová působila jako lektorka Národního centra bezpečnějšího internetu, je psycholožkou a psychoterapeutkou léčící následky šikany v širokém kontextu v praxi. Orientuje se na primární prevenci pro děti a možnosti řešení konkrétních situací z pohledu psychologie a pomáhajících profesí.
PhDr. Michal Kolář
Michal Kolář je přední český etoped a psychoterapeut. Řešením školního násilí a šikanování se zabývá více než třicet let. Vytvořil původní teorii, diagnostiku a léčbu školního šikanování. Realizoval první celonárodní výzkum výskytu šikanování na základních školách v ČR (2001). Vytvořil a ověřil Český školní program proti šikanování, který má nejlepší výsledky na světě. Odborně garantoval projekt MIŠ - Minimalizace šikany (2005-2007). Problematiku školního násilí a šikanování přednáší na vysokých školách. Spolupracuje s Mezinárodní a Evropskou observatoří školního násilí, první nevládní organizací v USA Beyondbullies (beyondbullies.org), Ministerstvem školství ČR, Českou školní inspekcí a dalšími institucemi. Dlouhodobě se snaží uspokojovat zájem pedagogů a dalších odborníků o výcvikové kurzy zaměřené na prevenci tohoto destruktivního fenoménu. Kromě toho poskytuje konzultace, supervize a poradenskou službu.
Je autorem několika knih a publikací k této problematice: Skrytý svět šikanování (1997, 2000), Bolest šikanování (2001, 2005), Násilí a šikanování (2005), Nová cesta k léčbě šikany (2011), Výcvik odborníků v léčbě šikany (2013) atd. Publikuje v odborných a populárních časopisech.
Praha
Informace k místu konání vám včas zašleme e-mailem.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.