Novela zákoníku práce byla finálně schválena

Nečekané se stalo skutečností. Poslanci přehlasovali Senát a definitivně tak dali zelenou novele zákoníku práce. Na co se nyní musíte co nejrychleji připravit a jaké změny udeří v následujících měsících?

K účinnosti novely již nyní zbývá jen podpis prezidenta a její vyhlášení ve Sbírce zákonů. Stihne-li se obojí ještě do konce září, nabyde část novely účinnosti již 1. 10. Zaměstnavatelé tak nemají příliš času nazbyt. Příval nových povinností na ně dopadne dříve, než se nadějí. Vláda má totiž pádný důvod s novelou spěchat. Snaží se jejím přijetím odvrátit milionovou pokutu, která Česku za časovou prodlevu hrozí ze strany Evropské komise.

Nová pravidla DPP/DPČ a další změny

Schválená novela zavádí celou řadu změn, které se dotknou všech zaměstnavatelů. Nově budou mít například zaměstnanci pečující o děti do 9 let či o své blízké, nárok na kratší úvazek, práci z domova nebo na jiné uspořádání pracovní doby. Těhotným ženám a rodičům malých dětí zase nesmí být nařízeno pracovat přesčas. Další zásadní změny se týkají také zaměstnávání na dohody konané mimo pracovní poměr. Pracovníkům zaměstnaným na některou z dohod bude zaměstnavatel nově muset garantovat právo na dovolenou, překážky v práci či příplatky za práci přesčas. Podoba zaměstnávání na DPP/DPČ se tak v mnoha směrech přiblíží práci na hlavní pracovní poměr.

Senátem prosazované pozměňovací návrhy k novele se nakonec schválit nepodařilo. Mezi těmito návrhy bylo například zmírnění povinnosti rozvrhovat práci zaměstnancům pracujícím na dohodu tři dny dopředu či odklad účinnosti novely až k lednu roku 2024.

Další články

ÚOOÚ udělil rekordní pokutu: 7,7 milionu korun za zasílání obchodních sdělení

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil rekordní pokutu ve výši 7 700 000 korun za zasílání obchodních sdělení ve prospěch třetích stran společnosti zajišťující přepravu.

Novela vyhlášky mění rozúčtování tepla od 1. 1. 2024

Doposud bylo pro některé obyvatele bytových domů rozpočítávání nákladů za teplo nevýhodné a nespravedlivé. Avšak od 1. 1. 2024 budou platit nová pravidla, stanovená v nové vyhlášce Ministerstva pro místní rozvoj, která má potenciál tuto situaci změnit. Odpovídá nový systém realitě?

Poslanecká sněmovna schválila konsolidační balíček

Dnes po poledni dali poslanci zelenou vládnímu konsolidačnímu balíčku. Ten má za cíl snížit deficit státního rozpočtu a nastavit udržitelnější cestu české ekonomice. Kolik zákonů vlastně balíček mění? A jak jeho schvalování probíhalo?

Přibývá požárů fotovoltaiky na střechách budov

V poslední době V poslední době dochází v Česku k rapidnímu nárůstu počtu požárů ve fotovoltaických elektrárnách v Česku k rapidnímu nárůstu počtu požárů ve fotovoltaických elektrárnách.

Senát neschválil novelu zákoníku práce

Novelou zákoníku práce se minulý týden zabýval Senát. Návrh zákona nakonec senátoři vrátili Poslanecké sněmovně k opětovnému projednání. Co se jim na poslanecké verzi nelíbilo a jaké změny požadují?

Vláda chválila novelu zákona o obcích

Dne 12. června 2023 vláda schválila novelu zákonů o obcích, krajích a hlavním městě Praze, která přináší několik změn a inovací pro samosprávy.