Senát neschválil novelu zákoníku práce

Novelou zákoníku práce se minulý týden zabýval Senát. Návrh zákona nakonec senátoři vrátili Poslanecké sněmovně k opětovnému projednání. Co se jim na poslanecké verzi nelíbilo a jaké změny požadují?

Senátoři nesouhlasí s legalizací přesčasů ve zdravotnictví. Novela zákoníku práce měla podle poslaneckého návrhu umožnit do roku 2028 přesčasy zdravotníků na bázi dobrovolnosti. Tento návrh měl dočasně zhojit současný protiprávní stav, kdy zaměstnanci ve zdravotnictví slouží přesčasy v rozporu se zákoníkem práce.

Dalším problematickým bodem byly pro Senát pravidla práce na dohodu. Senátorům se nelíbila úprava, podle které musí zaměstnavatel u sezonních prací na DPP/DPČ zadávat pracovníkům práci nejméně tři dny předem.

Ačkoli se za přijetí novely v Senátu přimlouval ministr práce a sociálních věcí, poslanecký návrh zákona nakonec odsouhlasen nebyl. Novela se tak nyní vrací do Poslanecké sněmovny, která se bude zabývat pozměňovacími návrhy, které senátoři přijali.

Další články

ÚOOÚ udělil rekordní pokutu: 7,7 milionu korun za zasílání obchodních sdělení

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil rekordní pokutu ve výši 7 700 000 korun za zasílání obchodních sdělení ve prospěch třetích stran společnosti zajišťující přepravu.

Novela vyhlášky mění rozúčtování tepla od 1. 1. 2024

Doposud bylo pro některé obyvatele bytových domů rozpočítávání nákladů za teplo nevýhodné a nespravedlivé. Avšak od 1. 1. 2024 budou platit nová pravidla, stanovená v nové vyhlášce Ministerstva pro místní rozvoj, která má potenciál tuto situaci změnit. Odpovídá nový systém realitě?

Poslanecká sněmovna schválila konsolidační balíček

Dnes po poledni dali poslanci zelenou vládnímu konsolidačnímu balíčku. Ten má za cíl snížit deficit státního rozpočtu a nastavit udržitelnější cestu české ekonomice. Kolik zákonů vlastně balíček mění? A jak jeho schvalování probíhalo?

Novela zákoníku práce byla finálně schválena

Nečekané se stalo skutečností. Poslanci přehlasovali Senát a definitivně tak dali zelenou novele zákoníku práce. Na co se nyní musíte co nejrychleji připravit a jaké změny udeří v následujících měsících?

Přibývá požárů fotovoltaiky na střechách budov

V poslední době V poslední době dochází v Česku k rapidnímu nárůstu počtu požárů ve fotovoltaických elektrárnách v Česku k rapidnímu nárůstu počtu požárů ve fotovoltaických elektrárnách.

Vláda chválila novelu zákona o obcích

Dne 12. června 2023 vláda schválila novelu zákonů o obcích, krajích a hlavním městě Praze, která přináší několik změn a inovací pro samosprávy.